Školní, vědecké práce a texty všeho druhu: rychle, kvalitně a originálně

Psaní diplomové práce - 4. část

V této části článku o diplomové práci se seznámíme s pojmy, které je dobré si před psaním diplomové práce přesně ujasnit.


Téma výzkumu: Tématem je konkrétní část z oblasti, kterou jsme se rozhodli zkoumat, např. „Psychologická analýza motivačních činitelů“.


Cíl výzkumu: Každý výzkum musí mít svůj cíl, který je třeba v počátku výzkumu si určit a mířit k němu. Častou chybou, které se diplomanti dopouštějí, je přílišné odchýlení se od tématu.


Výzkumný problém: Často si ho studenti pletou s tématem výzkumu a tyto dva pojmy ztotožňují. To je chyba. Výzkumný problém formulujeme otázkou, např. „Jaké faktory nejvíce ovlivňují motivaci studentů ve výuce"?


Mapování pole: Mapováním pole rozumíme určování proměnných. Proměnné dělíme na závislé (jsou ovlivněny změnami podmínek) a nezávislé (jsou konstantní, měníme-li podmínky, tyto proměnné se nemění).


Základní soubor výzkumu: Základním souborem (neboli populace) je soubor všech jedinců, pro které by závěry výzkumu měly platit, např. pro všechny studenty střední školy.


Vybraný soubor výzkumu: Je zřejmé, že diplomant provádějící výzkum nemá možnost provést své zkoumání na všech členech základního souboru. Proto je nutné vybírat reprezentativní soubor, na kterém bude výzkum proveden. Je nutné, aby si student záměrně nevybral takový vzorek souboru, který by zkreslil výsledky, které by se odchylovaly od průměru. Vhodné je vybraný soubor volit náhodně.


V další části článku se seznámíme s dalšími termíny, např. si napíšeme více o termínech verifikace, výzkumné předpoklady, hypotézy...

E-mailový zpravodaj

Zadejte Vaše jméno a email a získejte zdarma náš emailový zpravodaj.

Zrušit zpravodaje Nahrávám...

Zrušit zpravodaje
Zadejte Váš e-mail a zrušte odebírání našeho emailového zpravodaje.

Nahrávám...


Aktuality Všechny aktuality
Rychlý kontakt
Kamil Stýskala
Pod Paluchem 259
756 05 Karolinka

Telefon: +420 773 900 914
E-mail: info@referatyzababku.cz
ICQ: 205784486
Skype: referatyzababku.cz
ICQ: 264238131

Napište námPrávě se nacházíte: Referáty, seminárky, bakalářky, diplomky > Psaní diplomové práce - 4. část


Referáty, seminární práce, www.referatyzababku.sk