Školní, vědecké práce a texty všeho druhu: rychle, kvalitně a originálně

Probémová gramatika - 4.část: Čárka před spojkou ,,A''Při psaní souvětí nás může potkat užití spojky „a“. Někdy je velmi těžké rozhodnout se, zda před ni patří čárka. K určování správné volby pomáhají pravidla, na které se v tomto článku společně podíváme. Mohlo by se na první pohled zdát, že před „a“ čárka nepatří téměř nikdy, což je ovšem mylná představa.
Nejčastěji se spojka „a“ používá ve významu slučovacího poměru1. V takovém případě se čárka nepíše. Pokud se větné členy a věty nachází v jakémkoliv jiném vztahu, pak se čárka před spojku „a“ píše.
Nejedná se však pouze o samotné písmenko „a“. Jedná se i o ustálená spojení jako „a pak“, „a potom“, „a také“2, i v těchto případech se čárka nepíše, protože když se zamyslíme, vidíme, že se jedná o vyjádření slučovacího poměru mezi větami. Stejný případ, tedy nepsaní čárky, jsou i používané zkratky jako „atd.“, „apod.“ atd. Ani v těchto případech před ně čárka nepatří.
Jestliže spojka „a“ a její variace spojují větné členy, věty, které se nachází v ostatních poměrem kromě uvedeného slučovacího, pak čárka před tuto spojku patří. Jedná se tedy o poměr odporovací, stupňovací, vysvětlující a důsledkový.
Odporovací poměr představuje případ, kdy věta druhá odporuje tomu, co sděluje věta první. Někdy je snadnější pokusit se za spojku „a“ dosadit známé spojky „ale“, „avšak“. Jestliže i tak věta dává smysl, pak se jedná o poměr odporovací a čárku před „a“ je potřeba napsat3.
Nejvíce užívanou frází na vyjádření vystupňování v poměru stupňovacím je „a dokonce“4. Čárku v tomto případě tedy taktéž napíšeme. Obecně poměr stupňovací poznáme dle toho, že mezi větnými členy, větami je vztah, kdy se jedna informace stupňuje tou druhou. Jednoduše řečeno – něco se stalo, k tomu něčemu se přidala další věc, můžeme si tedy poměr stupňovací představit jako určité „nabalování“ informací.
Dalším druhem poměru je vysvětlující. Je tedy jasné, druhá věta vysvětluje (upřesňuje) to, co je uvedeno v základním sdělení. Zářným příkladem je spojení „a to“5.
Poměr důsledkový je velmi často užívaný, především ve variacích „a proto“, „a tedy“, „a tak“. Mezi jednotlivými větami je vztah, který by se dal vysvětlit dotázáním se: „Proč se tak stalo?“6
Příklady:
1) Měli jsme doma brambory a mrkev. / Sedněte si a zapněte počítač. (Poměr slučovací)
2) Byli jsme u rybníka a pak jsme šli na louku. / Viděli jsme měsíc a také plné hvězd. (Poměr slučovací)
3) Zkoušeli jsme to mockrát, a nepovedlo se. / Zkoušeli jsme to mockrát, ale nepovedlo se. (Poměr odporovací)
4) Vyhráli jsme okresní kolo, a dokonce se dobře umístili v republikovém. / Pršelo, a navíc se přidal i pořádný vítr. (Poměr stupňovací)
5) Koupili jsme auto, a to modré a malé. / Můžeme se přijet na výstavu podívat, a to během příštího týdne. (Poměr vysvětlující)
6) Nevěděli jsme o té akci, a proto jsme na ní nedorazili. / Cítil se jako hrdina, a tak nepociťoval ani náznaky strachu. (Poměr důsledkový)

Stručné shrnutí: Poměr slučovací = NE čárka před „a“, poměr odporovací, stupňovací, vysvětlující, důsledkový = ANO čárka před „a“

E-mailový zpravodaj

Zadejte Vaše jméno a email a získejte zdarma náš emailový zpravodaj.

Zrušit zpravodaje Nahrávám...

Zrušit zpravodaje
Zadejte Váš e-mail a zrušte odebírání našeho emailového zpravodaje.

Nahrávám...


Aktuality Všechny aktuality
Rychlý kontakt
Kamil Stýskala
Pod Paluchem 259
756 05 Karolinka

Telefon: +420 773 900 914
E-mail: info@referatyzababku.cz
ICQ: 205784486
Skype: referatyzababku.cz
ICQ: 264238131

Napište námPrávě se nacházíte: Referáty, seminárky, bakalářky, diplomky > Probémová gramatika - 4.část: Čárka před spojkou ,,A''


Referáty, seminární práce, www.referatyzababku.sk